Jeśli nasza domena była kiedyś ofiarą black hat seo, czyli niewłaściwego pozycjonowania i posiada mnóstwo linków przychodzących, które mogą jej szkodzić, istnieje sposób, aby temu zaradzić. Google posiada narzędzie, służące do zrzekania się linków przychodzących, które nazywa się „ignoruj linki” albo z angielska „Disavow Links”.

Kiedy należy korzystać z tego narzędzia?

Wtedy, gdy mamy pewność, że nasza domena traci pozycje w wynikach wyszukiwania, ze względu na przychodzące do niej linki niskiej jakości, spamerskie, czy sztuczne.

Skąd wiadomo, że takie linki przychodzą do naszej domeny i jak je zidentyfikować?

To być może najtrudniejsze zadanie w całym procesie naprawczym. Najlepiej jeśli mamy pełną kontrolę nad tym, z których stron linkujemy do naszej. Jednak nie zawsze jest to możliwe, czasami zdarza się, że ktoś wykonuje za nas pozycjonerską pracę albo chce nam zaszkodzić i umieszcza odnośniki do naszej strony w miejscach niepożądanych. Nasza domena może mieć wówczas kłopoty z wejściem na wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania, pomimo wszelkich zastosowanych przez nas zabiegów. Sprawdzamy więc, jakie domeny do nas linkują. Listę domen linkujących możemy pobrać z Google Webmasters Tools, Majestic Seo, MOZ czy Ahrefs. W niektórych serwisach czy programach możemy uzyskać też dokładną listę linków przychodzących. Jeśli jakaś domena wzbudzi nasze podejrzenia i nie możemy usunąć przychodzącego z niej linku ręcznie, wtedy uciekamy się do wspomnianego narzędzia. Nasze podejrzenia powinny wzbudzać strony, na których są setki linków wychodzących, tzw. farmy linków, strony o niskiej jakości, bez użytecznej zawartości, bez oryginalnych tekstów, fora internetowe, czy wątpliwej jakości katalogi stron.

Jak przygotować plik z ignorowanymi linkami?

Oto przykład poprawnego pliku (wymagany typ pliku to .txt, a kodowanie – UTF-8 lub 7-bitowe ASCII):

# Z witryny example.com usunięto większość linków, ale pominięto te:
http://spam.example.com/rzeczy/komentarze.html
http://spam.example.com/rzeczy/linki-platne.html
# Skontaktowałem się z właścicielem przebieglyseo.pl w dniu 07.01.2012
# z prośbą o usunięcie linków, ale nie otrzymałem odpowiedzi.
domain:przebieglyseo.pl

Jeśli chcemy, aby Google zignorowało konkretny link, wpisujemy go w wierszu, natomiast jeśli chcemy, by zignorowało wszystkie linki z danej domeny, wpisujemy polecenie „domain:nazwadomeny.pl”. Linki możemy opatrzyć komentarzami, umieszczając je po znaku #.

Przetworzenie pliku i aktualizacja indeksu z nowymi wynikami może potrwać wiele tygodni, więc musimy uzbroić się w cierpliwość aż nasza domena oczyści się z niechcianych linków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *